Cynamon

kuchnia indyjska wykorzystuje zarówno cynamon jak i kasję

Po lewej cynamon, po prawej – kasja. Klasyczny sposób formowania cynamonu pochodzącego ze Sri Lanki to kilkuwarstwowe składanie ścinków kory – mniejsze skrawki owinięte są większymi. Utworzona tak kilkudziesięciocentymetrowa „laska” z cynamonu cięta jest następnie na krótkie kawałki.

Cynamon ( ang. cinnamon hin. dalchini ) – wysuszona kora pozyskiwana z cynamonowca cejlońskiego Cinnamomum verum, wiecznie zielonego drzewa występującego w stanie dzikim na Sri Lance. W handlu może występować w postaci sproszkowanej lub zwiniętych w rulonik kilkucentymetrowych kawałków kory. Przyprawa ma rdzawobrązowy kolor oraz słodkokorzenny smak i przyjemny aromat. W kuchni indyjskiej używany jest do przyprawiania ryżu, dań typu curry, zazwyczaj ruloniki kory wrzuca się na gorący olej, aby wydobyć ich aromat. Sproszkowany wchodzi w sklad mieszanki garam masala. Przyprawa świetnie komponuje się z drobiem i baraniną, dodawana jest również do potraw z owocami i deserów.

Olejek cynamonowy ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze.

Pod nazwą „cynamon” mogą ukrywać się produkty pochodzące z innych gatunków cynamonowców, jednak są one używane lokalnie na niektórych obszarach Azji.

Należy wspomnieć o kasji – korze cynamonowca chińskiego lub wonnego Cinnamomum aromaticum uprawianego głównie w Indonezji. Kasja jest tańsza od cynamonu, jej sprzedaż na terenie Unii Europejskiej jest zabroniona ze względu na wysoką zawartość kumaryny – substancji mogącej uszkadzać wątrobę. Laski kasji w przeciwieństwie do prawdziwego cynamonu zwinięte są zawsze w pojedyńczą rurkę. Niezmiernie trudno jest rozróżnić kasję od cynamonu w sproszkowanej postaci, pamiętajmy więc, że lepiej kupować całe laski, niż przyprawę w proszku.