Czarna sól, czyli w języku hindi kala namak, jest bardzo ważnym składnikiem potraw kuchni indyjskiej. Kala namak jest specjalnym rodzajem soli przyprawowej charakteryzującej się intensywnym „jajecznym” zapachem. Czarna sól to niezbędny element wchodzący w skład popularnej mieszanki przyprawowej Chaat Masala (przyprawa do przekąsek). Sól ta służy do doprawiania rozmaitych indyjskich smażonych przekąsek, pikli, sosów, sałatek a nawet owoców. „Podkręca” smak potraw, nadając im specjalnego charakteru. Popularny indyjski orzeźwiający napój zwany jal jeera zawiera również w swoim składzie tę aromatyczną przyprawę.
Chociaz kala namak to przyprawa bardzo popularna i powszechnie stosowana nie tylko na terenie Indii, to informacje o niej krążące w internecie są czasami nieco mylące. W opisach zamieszczanych przez sprzedawców egzotycznych przypraw czarna sól przedstawiana jest niekiedy jako minerał pochodzenia wulkanicznego wydobywany „gdzieś” w Himalajach (według innych źródeł w centralnych Indiach). Niestety informacje te nie wydają się być wiarygodne.
Po skontaktowaniu się z producentem czarnej soli ustaliłem, że kala namak to jednak nie tajemniczy minerał, a produkt otrzymywany ze zwykłej soli – glównie kamiennej (Pakistan) lub soli pozyskiwanej ze słonych jezior (przede wszystkim z soli typu Kyar z jeziora Sambhar – Indie). Surowa sól, która w stanie nieprzetworzonym zawiera dodatki siarczanów – glównie siarczanu sodowego, zostaje poddana prażeniu w wysokiej temperaturze z dodatkiem węgla drzewnego. Tradycyjnie przy produkcji czarnej soli używa się suszonych owoców lub kory amli (Phyllanthus emblica), haradu (Terminalia chebula) lub popiołu z rośliny zwanej khar (Salsola stocksii). Podgrzanie soli do temperatury powyżej 800°C powoduje jej stopienie, a na skutek reakcji chemicznej zachodzącej w obecności węgla zawarty w soli siarczan sodu zostaje częściowo zredukowany do siarczku sodu nadającego kala namak charakterystyczny „jajeczny” zapach. Stopiona sól trafia następnie do formy, w której zastyga. Powstały produkt ma ciemnofioletowo-brązową barwę. Bloki soli kruszy się na niewielkie kawałki lub mieli się na proszek. Wbrew swojej nazwie sproszkowana czarna sól jest koloru szaro-różowego.
Chemicznie sól kala namak to w około 98% chlorek sodu (sól kuchenna), a za charakterystyczny kolor i zapach odpowiadają obecne w niej związki siarki.
Czarna sól cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród wegan, gdyż jej smak po dodaniu do potrawy z powodzeniem imituje smak gotowanego jajka, pozwalając komponować ciekawe dania.
Świetny wpis:) a sól czarną uwielbiam:)
Tez bylam przekonana, ze to jakas tajemnicza sol pochodzaca z Himalajow. Posiadam i czasem uzywam, ale przyznac musze, ze w ksiazkach o kuchni indyjskiej malo przykladow jej zastosowania. Wystepuje jedynie w paru ksiazkach agnielskojezycznych, ktore kupilam w Indiach. W tych dostepnych w Europie nie wystepuje.
Marketing:) Łatwiej sprzedać tajemniczą sól z Himalajów niż zwyczajną sól, w dodatku śmierdzącą zgniłym jajem 😉
Zapach jest charakterystyczny, ale to kwestia gustu i odpowiedniego wykorzystania. Podobnie pieprz biały ma zapach, który budzi wątpliwość wielu osób, ale doskonale się odnajduje w potrawach, i tak samo sól czarna.
Całkowicie się z Tobą zgadzam. Śmieszą mnie natomiast opisy, jakie zdarzają się przy reklamowaniu tego typu egzotycznych produktów, na przykład w stylu: „polecana jet dla osób z wysokim ciśnieniem i na diecie małosolnej, gdyż zawiera niewielką ilość sodu…”
o tak,pieprz biały ma fatalny zapach, kupiłem pierwszy i ostatni raz, jeśli komuś nie przeszkadza trzeba powiedzieć, że pieprz biały dodaje się w trakcie gotowania, natomiast czarny na końcu.
Kuchnia Indyjska zawsze była jedną z moich ulubionych i chyba już na zawsze zostanie. Głównie pewnie dzięki przyprawom – ich smak i sam aromat jest wyjątkowy. nigdy jednak nei słyszalem o czarnej soli – może dlatego że aż tak bardzo się tym nie interesowałem. dzięki Twojemu blogowi poznam jeszcze wiele tajników
Zapach okropny ale sól świetna, zupełnie inne niż te do której jesteśmy przyzwyczajeni. Bardzo fajnie że oststni można ją kupić w wielu sklepach.
Szukam przepisu na napój z czarną solą i przyprawami korzennymi.
Znalazłam w oryginale (po ang.), ale nie rozumiem nazw niektórych składników. Przepis podaje hinduska więc używa swojego regionalnego nazewnictwa.
Podaj linka, może pomogę.
Super informacje! Dziękuję