Paneer jest rodzajem domowego twarogu wykorzystywanym szeroko w kuchni indyjskiej. Wytwarzany jest ze świeżego mleka krowiego zakwaszanego sokiem z cytryny lub limonki. Używany tradycyjnie w potrawach wegetariańskich typu curry, może być także smażony w panierce lub podpiekany.
Oto przepis, jak zrobić indyjski ser paneer w domu:
Ser paneer
Składniki/Ingredients:
- 1 litr mleka najlepiej pełnotłustego
- 1 łyżka soku z cytryny
Z 1 litra mleka uzyskamy tym sposobem około 150 gramów sera. Chcąc otrzymać więcej, można dodać do mleka jogurt naturalny.
Przygotowanie/Preparation:
- Mleko wlewamy do garnka i podgrzewamy, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliło.
- Kiedy mleko zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i powoli, wciąż mieszając, dodajemy sok z cytryny.
- Pod wpływem kwasu mleko zacznie się ścinać, mieszamy do momentu kiedy pod warstwą sera będzie widoczna klarowna żółta serwatka.
- Garnek odstawiamy z ognia.Kiedy zawartość garnka trochę przestygnie, odcedzamy ser przez bawełnianą szmatkę i zawinięty płuczemy pod zimną wodą dla pozbycia się smaku cytryny.
- Odciskamy płyn i zostawiamy ser przyciśnięty czymś ciężkim na dwie, trzy godziny.
Do potraw paneer kroimy w kostkę.
Czy można zrobić ser a`la paneer z koziego mleka?
Jak najbardziej tak. Bez problemu można użyć koziego mleka.
czy mleko może być pasteryzowane?
Nie powinno to w niczym przeszkadzać 🙂
Tak, ale w żadnym wypadku nie UHT. Najlepiej dość tłuste 3,2% z butelek lub z woreczka (mają dość krótki okres trwałości 1-2 tygodnie), albo z mlekomatów lub nawet od rolnika. Z UHT wyjdzie coś potwornego, bo białko jest poddane preparacji bardzo wysoką temperaturą.
A jak to z tym jogurtem ? Jak dodać, ile, kiedy ? 🙂
Dodać do mleka. Pozdrawiam
Ja robię z mleka UHT i wychodzi normalny serek.
Taki ser z mleka 3,2 to w całości będzie miał jakoś 600kcal? I wychodzi tego okolo150g?? Czy jest to możliwe?
Dziwne, powyżej w treści przepisu jest jedna łyżka soku z cytryny. Na filmie jest tego soku użyte o wiele więcej. To w końcu jak robić? Twórca filmu przesadził, czy autor przepisu w artykule nigdy sam tego sera nie robił?
Poza tym ten paneer to po prostu nasz zwykły domowy twarożek. Moja babcia taki robiła ze zsiadłego mleka (tak kiedyś mleko w domu się zsiadało, teraz się psuje). To tak informacyjnie, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, że to nie jest żadna magia.
Tak po prostu, im więcej kwasu, tym szybciej się warzy. Jedna łyżka powinna wystarczyć. Paneer robi się ze świeżego mleka, zakwasza się je tylko dla wytrącenia, a potem kwas się wypłukuje. Smak paneeru nie jest kwaśny, a śmietankowy, mleczny. Twarożek ze zsiadłego mleka jest naturalnie kwaśny – bo jest ze zsiadłego mleka.
Nie pisz bzdur. Babcia może i robiła twaróg z kwaśnego mleka, ale nie ma on wiele wspólnego z serem typu paneer. Z twarogiem powstaje kwaśna serwatka,. Paneera nie. To są dwa różne produkty.