Curry

Podziel się z innymi:

Wszystkim chyba słowo „curry” kojarzy się natychmiast z kuchnią indyjską. Czy jednak tak naprawdę wiemy, co ono oznacza? Czy „kurczak w sosie curry” to znaczy to samo, co „curry z kurczaka”?

W odniesieniu do kuchni indyjskiej określenie to funkcjonuje w trzech różnych znaczeniach.

curry z kurczaka

To jest curry

Pierwsze znaczenie, najbardziej rozpoznawalne na świecie, to określenie typu dania wywodzącego się z Azji, będącego pikantnym sosem z warzywami lub mięsem. Dla przeciętnego mieszkańca Zachodu praktycznie każde danie indyjskie serwowane w formie sosu to po prostu curry.
Pochodzenie tego słowa nie jest do końca wyjaśnione, najbardziej popularna teoria na ten temat znajduje jego źródło w języku tamilskim, w którym istnieje słowo „kari” oznaczające właśnie ostry sos.

przyprawa curry

To również jest curry

Słowem „curry” określamy również mieszankę sproszkowanych przypraw, dodawaną do różnych potraw, nie tylko indyjskich. Ciekawe jest, że w tradycyjnej kuchni indyjskiej przyprawa taka praktycznie nie była znana, a do doprawiania potraw używane były raczej osobne składniki, bądź masale – mieszanki przypraw odpowiednie dla danego dania. Masale przygotowywane są zazwyczaj na bieżąco, różnią się od siebie w zależności od regionu i indywidualnych preferencji kucharza. Przyprawę curry rozpowszechnili Brytyjczycy w czasach kolonialnych, przywożąć z Indii gotowy „proszek do przygotowania potrawy curry – curry powder”.
Podstawowymi składnikami typowej mieszanki przyprawowej są najczęściej: kolendra, kozieradka, kurkuma, kmin rzymski i chili.
Odmianą sproszkowanej przyprawy curry jest tak zwana „Madras curry”, zazwyczaj jest bardziej ostra od mieszanki przypraw w wersji „standardowej”.

Ta mieszanka przypraw w handlu może również występować w formie pasty, należy tutaj zwrócić uwagę, że popularne w kuchni tajskiej pasty „zielona pasta curry” i „czerwona pasta curry” są mieszankami przypraw zdecydowanie różnymi od tych używanych przy przygotowywaniu dań kuchni indyjskiej.

listki curry

I to także curry

W swoim trzecim znaczeniu słowo „curry” oznacza liście tropikalnego drzewa Murraya koenigii. Bardzo aromatyczne liście powszechnie stosowane są do przyprawiania potraw w przepisach pochodzących przede wszystkim z południa Indii i Sri Lanki. Liście curry nadają daniom charakterystyczny niepowtarzalny zapach i smak.

Zapraszam do wypróbowania przepisów na curry, z dodatkiem curry lub bez 🙂

Podziel się z innymi:

Komentarze

Curry — 4 komentarze

  1. Jakiś czas temu znajoma Hinduska stwierdziła będąc u mnie, że moje przyprawy to masala, a nie curry i że curry to dopiero danie z mięsem lub warzywami i masalą – i takie mi ugotowała. A co do liści – ostatnio na Kuchnia+ oglądałam program ze Sri Lanki, gdzie kucharz dodawał zielone liście curry do potrawy. Miałam w związku z tym wszystkim trochę pomieszanie z poplątaniem w głowie, a ta stronka nareszcie wyjaśniła, o co chodzi z tym curry. Dziękuję za zwięzły i rzetelny opis:)

    • Takiej propozycji jeszcze nie miałem 🙂 Odezwę się, gdybym miał przechodzić na islam 🙂
      Wszystkie przyprawy można kupić w internecie, jest parę dobrze zaopatrzonych sklepów, coraz częściej też indyjskie przyprawy pojawiają się w dużych marketach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.