Gorczyca ( ang. mustard seeds hin. rai ) – nasiona rośliny z rodziny kapustowatych, przede wszystkim odmiany brązowej Brassica juncea i czarnej Brassica nigra. Swój charakterystyczny ostry smak gorczyca, podobnie jak chrzan, zawdzięcza zawartemu w niej związkowi – sinigrynie. Jest popularną przyprawą stosowaną do dań z różnych regionów Indii. Ma zastosowanie jako dodatek do potraw wegetarianskich z warzyw i roslin strączkowych oraz pikli. Ziarna gorczycy wrzuca się zazwyczaj na gorący olej i praży dla wydobycia aromatu. Zmielona gorczyca stosowana jest do przyrządzania sosów. Sos z gorczycy podawany do potraw z ryb jest charakterystyczny dla sztuki kulinarnej Bengalu.
Nasiona gorczycy stosowane są w medycynie jako środek przeciwzapalny, przeczyszczający, powlekający, pobudzające trawienie. Wyciąg z gorczycy używany jest zewnętrznie przy zapaleniu gardła i migdałków. Poduszki i plastry z gorczycą stosuje się w bólach reumatycznych.
W kuchni indyjskiej, szczególnie północnych regionów kraju olej z gorczycy używany jest do smażenia. Zimny olej charakteryzuje się pikantnym smakiem i drażniącym zapachem, dla zredukowania tych niekorzystnych cech podgrzewa się go niemal do punktu dymienia. Ze względu na wysoką zawartość ( nawet ponad 40% ) szkodliwego kwasu erukowego sprzedaż oleju z gorczycy do celów spożywczych jest zakazana na terenie Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, można jednak sprzedawać olej oznaczony jako produkt „do użytku zewnętrznego”.