Papryczki chili ( ang. chilli hin. lal mirch ) – owoce rośliny z rodziny Capsicum przywiezione zostały do Indii przez Portugalczyków z Ameryki Południowej w końcu piętnastego wieku. W Indiach zyskały ogromną popularność dzięki swoim właściwościom konserwowania żywności. Za ostry, piekący smak przyprawy odpowiada substancja zwana kapsaicyną. Można przyjąć zasadę, że im mniejsze papryczki, tym mają ostrzejszy smak, a także że ciemnozielone papryczki chili są ostrzejsze od tych czerwonych. Najwięcej ostrości zawierają w sobie nasiona.
Rozpropagowane najpierw w portugalskiej kolonii Goa, paprczki chili szybko podbiły całe Indie. Dzięki nim kuchnia indyjska uchodzi dzisiaj za jedną z najbardziej ostrych kuchni świata.
Chili mogą być używane w postaci świeżej lub suszonej, sproszkowane wchodzą w skład mieszanek curry i garam masala.
Mniej ostre gatunki wykorzystywane są do wytwarzania naturalnych barwników do żywności.
Papryczki chili przyśpieszają przemianę materii i poprawiają nastrój. Dzieje się tak, gdyż organizm w odpowiedzi na podrażnienie kapsaicyną wytwarza endorfiny uśmierzające ból i wywołujące stan euforii. Istnieją doniesienia, mówiące o selektywnym działaniu kapsaicyny na komórki nowotworowe.