Garam Masala jest jedną z podstawowych mieszanek przyprawowych stosowanych w daniach kuchni indyjskiej. Nieodzowny składnik w przepisach kulinarnych wywodzących się z północnych Indii, występuje w wielu wariantach różniących się składem i proporcjami. Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na przyprawę garam masala, a raczej można powiedzieć, że każda gospodyni ma swoją „tajemną” recepturę na tę aromatyczną mieszankę przypraw.
Podstawowymi składnikami przyprawy, wystęującymi w zdecydowanej większości przepisów, są:
- kmin rzymski
- kolendra
- kardamon
- czarny pieprz
- cynamon
- goździki
- gałka muszkatołowa
- liście laurowe
Składniki do mieszanki Garam Masala praży się powoli na patelni dla wydobycia ich aromatu, a następnie rozdrabnia się w moździerzu lub młynku.
Przyprawę dodaje się do potraw pod koniec przyrządzania, aby zachować w maksymalnym stopniu jej aromat.
Czasem w indyjskich przepisach można spotkać angielskie określenie „whole Garam Masala” czyli tłumacząc na język polski: „Garam Masala w całości”. Oznacza to, że do przyrządzenia potrawy używa się nie sproszkowanej przyprawy, ale zestawu niezmielonych składników wchodzących normalnie w skład mieszanki. Wtedy najczęściej praży się je na patelni w początkowej fazie przygotowywania dania dla wydobycia aromatów wszystkich przypraw.
W recepturach na potrawy pochodzące z terenów Bengalu pod nazwą „Garam Masala” kryje się nieco inna, „uproszczona” mieszanka przyprawowa. W jej skład wchodzą w równych proporcjach: zielony kardamon, cynamon i goździki, a czasem również liście tejpatta, czyli „indyjskie liście laurowe”.