Naleśniki przyrządzane ze sfermentowanego ciasta z mąki ryżowej, nazywane appam, to bardzo popularne danie śniadaniowe południowych stanów Indii. Naleśniki appam najczęściej mają kształt miseczki. Tradycyjnie smażone są w appachatti, naczyniu, które jest rodzajem małego woka z przykrywką. Dzięki takiemu kształtowi patelni łatwo uzyskać idealne appam, które są kruche i chrupiące na brzegach, a lekko puszyste w swojej centralnej części. Oczywiście w braku oryginalnego appachatti możemy do przygotowania naleśników użyć dowolnej niewielkiej patelni.
Aby wywołać fermentację ciasta z mąki ryżowej, w oryginalnych „ludowych” recepturach dodaje się do niego toddy, czyli lekko sfermentowany sok palmowy – „wino palmowe”. We współczesnych przepisach do ciasta najczęściej dodaje się po prostu drożdże.
Delikatne, lekko kokosowe naleśniki appam serwowane są najczęściej w towarzystwie różnych wegetariańskich curry (klasyką w kuchni Kerali jest podawanie appam z curry przygotowanym z czarnej ciecierzycy), można je jeść również z dodatkiem lekko osłodzonego mleka kokosowego. Jeśli do miseczki utworzonej przez naleśnik wbijemy podczas smażenia jajko, otrzymamy pożywne „egg appam”. Serwowane w takiej formie danie jest bardzo popularne w kuchni Sri Lanki i nazywane tam „egg hopper”.
- 2 szklanki surowego ryżu
- 1 szklanka ugotowanego ryżu
- 1 szklanka świeżo utartego kokosa
- pół łyżeczki suchych drożdży
- 3 łyżeczki cukru
- pół łyżeczki soli
- woda
- Surowy ryż zalewamy wodą i zostawiamy do namoczenia przez 3-4 godziny.
- Namoczony ryż odcedzamy, miksujemy razem z ryżem gotowanym, cukrem i utartym kokosem na gładką masę, dolewając małymi partiami odpowiednią ilość wody. Uzyskane ciasto powinno mieć konsystencję ciasta na naleśniki.
- Solimy, dodajemy drożdże, mieszamy, pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 6-8 godzin.
- Przefermentowane ciasto mieszamy, w razie potrzeby dodajemy odrobinę wody.
- Łyżkę ciasta wylewamy na rozgrzaną niewielką natłuszczoną patelnię, kolistymi ruchami pozwalamy ciastu rozpłynąć się równomiernie na boki.
- Przykrywamy patelnię przykrywką.
- Smażymy 2-3 minuty do zarumienienia się naleśnika na brzegach.
- Delikatnie zdejmujemy naleśnik z patelni, brzegi powinny być kruche, a środek lekko puszysty.
Uwaga: Zamiast surowego ryżu do przygotowania naleśników appam możemy użyć mąki ryżowej.
Smacznego!