Warzywo nazywane po angielsku ash gourd albo winter melon nosi polską botaniczną nazwę beninkaza szorstka (łac. Benincasa hispida). Beninkaza potocznie określana jest również jako biała dynia lub zimowy melon. Ta należąca do rodziny dyniowatych roślina wywodząca się z terenów południowo-wschodniej Azji uprawiana jest dla jadalnych, przypominających kabaczki podłużnych owoców. Dojrzałe owoce beninkazy mogą osiągać długość aż do 80 centymetrów. Ich zielona skórka pokryta jest woskiem, dzięki czemu owoce te charakteryzują się wysoką trwałością i długim maksymalnym czasem przechowywania – stąd potoczne określenie „winter melon” (zimowy melon). Skórka części odmian pokryta jest białym nalotem przypominającym nieco popiół, dlatego beninkazę nazywa się również „ash gourd”.
Owoce zimowego melona powszechnie stosowane są w kuchni krajów wschodniej i południowej Azji. Występują często w tradycyjnych daniach w połączeniu z wieprzowiną (Chiny, Wietnam), wytwarza się z nich również słodycze, jak na przykład północnoindyjska petha.
We wschodniej Azji z owoców beninkazy przygotowuje się bardzo popularny napój, sprzedawany na ulicznych straganach, zwany jako „winter melon tea”.
Pod zieloną skórką skrywa się biały miąższ, który w młodych owocach jest słodkawy. Smak dojrzałych owoców natomiast jest mało charakterystyczny, przypominający europejską cukinię.
Pod względem odżywczym zimowy melon to dobre źródło witaminy C i witamin z grupy B. Wysoka zawartość wody sprawia, że doskonale sprawdza się w diecie odchudzającej i oczyszczającej organizm.