Chlebki czapati ( chapati ) są bardzo ważnym składnikiem kuchni indyjskiej, serwowane są jako dodatek do większości dań.
Oto przepis jak zrobić chapati:
Proporcje na 12 sztuk:
Chlebki czapati ( Chapati )
Składniki/Ingredients:
- 2 szklanki mąki najlepiej pełnoziarnistej
- troszkę mąki do podsypywania przy rozwałkowywaniu placków
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżeczka soli
- około 3/4 szklanki ciepłej wody
Przygotowanie/Preparation:
- Do mąki dodajemy sól i olej, następnie zarabiamy, powoli wlewając wodę, do chwili uzyskania miękkiego elastycznego ciasta. Ciasto zagniatamy. Dla uzyskania puszystych delikatnych czapati, ciasto powinno być zagniatane około 10 minut.
- Zagniecione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy przynajmniej na pół godziny.
- Ciasto dzielimy na dwanaście części i formujemy z niego kulki.
- Kulkę ciasta spłaszczamy palcami, obsypujemy mąką i rozwałkowujemy na placek o grubości naleśnika.
- Smażymy na rozgrzanej patelni, około 20 sekund do utworzenia się "bąbli" na powierzchni ciasta, potem odwracamy i po kolejnych 20 sekundach odwracamy jeszcze raz.
Aby uzyskać efekt „nadmuchania”, można usmażony placek chwycić z brzegu metalowymi szczypcami i przesunąć go nad płomieniem palnika kuchenki. Podajemy ciepłe do potraw typu curry. Czapati można podczas smażenia posmarować odrobiną roztopionego masła.
Smacznego!
Wyglądają apetycznie, na pewno na nie się skuszę. Czy mąka pełnoziarnista nie będzie za ciężka do nich? Można wymieszać z mąką chlebową?
Tradycyjnie chapati robi się z mąki pełnoziarnistej, nazywanej w Indiach Atta. Spokojnie można wymieszać z białą mąką.
Są pyszne
Zrobiłam dziś chapati z tego przepisu, placki są miękkie, puszyste, a jednocześnie chrupkie. Użycie mąki pełnoziarnistej nie przeszkadza, a nadaje chlebkom treściwości 🙂
Witam. Wygląda apetyczne, ale mama pytanie co znajduje się na tacy obok chlebka? chodzi o sos i te pasy/ warzywa. jeżeli można to proszę o link do przepisu. Pozdrawiam Katarzyna
Zdjęcie jest pożyczone – robione w indyjskiej restauracji w Kuala Lumpur w Malezji. Po prawej curry z okry, w środku wygląda to na mięso mielone z groszkiem a po lewej jakiś sosik – może sambar.
dzis zjadłem 2 chlebki, moi najemcy z Indii przesympatyczni 🙂