Moringa olejodajna (Drumstick)

Podziel się z innymi:

Jednym z charakterystycznych produktów obecnych na indyjskich stoiskach z warzywami są cienkie zielone kilkudziesięciocentymetrowe „pałki”. Są to niedojrzałe owoce moringi olejodajnej Moringa oleifera, drzewa z rodziny moringowatych, nazywane po angielsku „drumsticks” (pałeczki). Moringę nazywa się również drzewem chrzanowym (horseradish tree) ze względu na smak korzenia, przypominający chrzan.

owoce moringi

owoce moringi – drumsticks czyli „pałeczki perkusyjne”

Moringa olejodajna jest gatunkiem znanym i cenionym w Indiach od tysięcy lat. To pochodzące z terenów północy kraju drzewo określane jest jako „cudowne”, a w tradycyjnej indyjskiej sztuce medycznej opisuje się je jako lekarstwo pomocne w leczeniu 300 różnych dolegliwości. Pod tym względem szczególnie cenne są liście, bogate w wartościowe białka, jak również witaminy A B C, magnez i żelazo. Współczesna medycyna liściom moringi przypisuje między innymi zdolność obniżania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Wykazują one również działanie przeciwzapalne, antyutleniające, regulujące poziom cukru. Suplementy diety zawierające mielone liście tej rośliny cieszą się popularnością wśród konsumentów również na Zachodzie.

Moringa została rozpowszechniona w wielu krajach strefy tropikalnej, obecnie uprawia się ją w Azji, Afryce i obu Amerykach. Jako roślina nie mająca wysokich wymagań glebowych dzięki wysokiej zawartości cennego białka w liściach uważana jest za szansę w walce z niedożywieniem wśród społeczeństw krajów Trzeciego Świata.

Indie są największym na świecie producentem moringi. Roczna produkcja owoców szacowana jest na ponad milion ton, a największe uprawy znajdują się w stanie Andhra Pradesh.
Roślinę kulinarnie wykorzystuje się na wiele sposobów. Świeże liście spożywa się na surowo lub gotowane jak szpinak, można także suszyć je i dodawać w sproszkowanej formie do potraw.

owoc moringi przekrojony wzdłuż

pod zdrewniałą skórką kryje się gąbczasty miąższ i rząd przypominających groszki nasion

Młode owoce, czyli tak zwane „drumsticks”, które podobnie jak liście bogate są w witaminę C jada się zazwyczaj gotowane jako składnik rozmaitych dań curry. „Pałeczki” przypominające w smaku szparagi są jednym z podstawowych warzyw wchodzących w skład tradycyjnego sambaru. Smakowite owoce mają jedną wadę: zdrewniałą skórkę, której nie można się zupełnie pozbyć przed ugotowaniem. Podczas formalnych posiłków pałeczki moringi serwuje się w formie przepołowionej wraz z widelcem i łyżeczką do wybierania miąższu. W mniej oficjalnych okolicznościach dozwolone są „wszelkie chwyty”, aby dostać się do wnętrza, więc zupełnie normalnym zachowaniem jest wysysanie miąższu, a także przeżuwanie i wypluwanie twardych resztek skórki.

pokrojone owoce moringi

pokrojone owoce moringi ugotowane w osolonej wodzie (5-7 minut) smakiem przypominają szparagi

Nasiona pozyskiwane z dojrzałych owoców gotuje się lub piecze. Olej, którego zawartość w nasionach wynosi 25-40%, nazywany ben oil, jest znakomitym olejem spożywczym, poza tym wykorzystywany jest powszechnie w kosmetyce (od starożytności stosowany był jako baza do perfum) oraz jako olej przemysłowy.

Jedynymi częściami drzewa, które nie powinny być wykorzystywane w kuchni są korzenie i kora, zawierające szkodliwe alkaloidy.

Podziel się z innymi:

Komentarze

Moringa olejodajna (Drumstick) — Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.