Chrupiące aromatyczne przekąski, zwane pakora (możemy również spotkać się z nazwą pakoda) znajdziemy prawdopodobnie w menu każdej restauracji, która serwuje potrawy kuchni indyjskiej. Pakory są z pewnością również najbardziej popularnym „szybkim jedzeniem” przygotowywanym i sprzedawanym na niezliczonych ulicznych straganach indyjskich miast.
Podstawowym składnikiem każdej pakory jest panierka – ciasto przyrządzone z mąki z ciecierzycy (besan flour, gram flour), przypraw oraz wody. Chociaż zdecydowanie najczęściej serwuje się rozmaite pakory warzywne, czyli kawałki warzyw obtoczone w ciecierzycowym cieście i usmażone w głębokim oleju, to w kuchni indyjskiej znajdziemy również pakory bez żadnego nadzienia – złociste kluseczki z ciasta podawane zazwyczaj jako dodatek do sosu (Kadhi pakoda) lub pakory z mięsem kurczaka, serem paneer, owocami czy chlebem. Nie ma oczywiście jednego przepisu na panierkę do pakor, może być ona różnie przyprawiana w zależności od regionu i osobistych preferencji kucharza. W południowych regionach Indii przekąskę tę częściej znajdziemy pod nazwą bhaji (zobacz przepis na placuszki cebulowe – to również rodzaj pakory).
Oto łatwy przepis na najczęściej spotykane w indyjskich restauracjach pakory – cząstki kalafiora smażone w aromatycznej ciecierzycowej panierce (Gobi Pakora).
- nieduży kalafior (ok. 500g)
- szklanka mąki z ciecierzycy
- pół łyżeczki mielonego chili
- pół łyżeczki nasion adżwanu
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- pół łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
- około 3/4 szklanki wody
- 1 łyżeczka soli
- Kalafior dzielimy na różyczki.
- W garnku zagotowujemy wodę, różyczki kalafiora wrzucamy do wrzątku na 2 minuty, następnie wyjmujemy.
- Przygotowujemy panierkę - mąkę z ciecierzycy, przyprawy i sól mieszamy z wodą, chcemy uzyskać gładką masę o konsystencji takiej, żeby nie spływała z cząstek kalafiora - na szklankę mąki niecała szklanka wody.
- W rondlu rozgrzewamy olej.
- Kawałki kalafiora zanurzamy w cieście, aby szczelnie się nim pokryły.
- Smażymy partiami w głębokim oleju, aż panierka nabierze złotego koloru - około 3 minut.
- Wyjmujemy, osączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Podajemy z sosem miętowym, kolendrowym lub z keczupem. Pakory świetnie również smakują posypane odrobiną przyprawy Chaat Masala.
Smacznego!
Uwaga: Aby uzyskać bardziej chrupiące ciasto, można dodać mąkę ryżową w ilości około 2 łyżek na szklankę mąki z ciecierzycy.
Świetny przepis! Dziękuję
Dziękuję! Cieszę się, że trafiłam na tą stronę. Z chęcią spróbuję przepisów. Wszystkiego dobrego. Namaste