Zielone naleśniki pesarattu (Pesarattu Dosa)

Podziel się z innymi:

Naleśniki dosa przyrządzane ze sfermentowanego ciasta z ryżu i nasion urad dal są bardzo popularnym daniem śniadaniowym jedzonym powszechnie na terenach południowych stanów Indii. Podawane są często w zestawie z sambarem oraz różnymi aromatycznymi chutneyami, mogą być również wypełniane nadzieniem, tworząc tak zwaną masala dosa. Oprócz klasycznej wersji dosy, która przygotowywana jest z urad dalu, znane są dziesiątki innych regionalnych przepisów na podobne w swym charakterze naleśniki, wykorzystujące rozmaite składniki do przyrządzenia ciasta.

Przepis na naleśniki pesarattu pochodzi z Andhra Pradesh, wielkiego stanu położonego w południowo-wschodnich Indiach. Na obszarze Andhra Pradesh zamieszkuje w przeważającej większości ludność należąca do narodu Telugów. Pesarattu – naleśnik z ciasta otrzymywanego z ryżu i nasion fasoli mung przyprawiony chili i imbirem jest charakterystycznym daniem śniadaniowym należącym do teluskiej tradycji kulinarnej. W odróżnieniu od klasycznej wersji naleśnika dosa, ciasto na pesarattu nie wymaga procesu fermentacji, jest z tego względu łatwiejsze do przyrządzenia. Naleśniki pesarattu jadane są zazwyczaj ze słodko-kwaśnym chutneyem imbirowym lub z upmą – kaszą manną gotowaną z aromatycznymi przyprawami.

Oto przepis na naleśniki z ryżu i fasoli mung (do ich przygotowania można użyć zarówno całych nasion, jak i rozpołowionych).

Zielone naleśniki pesarattu (Pesarattu Dosa)
 
Składniki/Ingredients:
  • 1 szklanka fasolki mung (moong dal)
  • 1 łyżka ryżu
  • 2 zielone papryczki chili
  • 1 łyżeczka posiekanego świeżego imbiru
  • 1 cebula
  • opcjonalnie szczypta asafetydy
  • garść natki kolendry
  • woda
  • sól
  • olej do smażenia
Przygotowanie/Preparation:
  1. Fasolkę mung oraz ryż moczymy w naczyniu przez 6-8 godzin.
  2. Odlewamy wodę i dokładnie płuczemy.
  3. Do namoczonej fasoli i ryżu dodajemy jedną papryczkę chili oraz imbir, miksujemy na jednolitą masę, dodając powoli wodę (około szklanki). Powinniśmy uzyskać ciasto o konsystencji śmietany (nieco gęstsze niż naleśnikowe).
  4. Dodajemy sól i asafetydę.
  5. Cebulę, drugą papryczkę chili oraz natkę kolendry drobno siekamy.
  6. Na mocno rozgrzaną dużą płaską patelnię wylewamy niewielką ilość oleju.
  7. Nakładamy łyżkę ciasta na środek patelni, a następnie kolistym ruchem rozsmarowujemy na zewnątrz.
  8. Smażący się naleśnik posypujemy posiekaną cebulą, chili i kolendrą, przyciskamy delikatnie łyżką, aby składniki połączyły się z ciastem.
  9. Po około dwóch minutach pesarattu odwracamy i smażymy z drugiej strony.

Podajemy z imbirowym chutneyem.

Smacznego!

pesarattu

Podziel się z innymi:

Komentarze

Zielone naleśniki pesarattu (Pesarattu Dosa) — 6 komentarzy

  1. Chciałbym wypróbowac ten przepis ale nie jestem pewien czy dobrze rozumiem. Fasolka mung to zielone kuleczki a moong dal żólte jedne do drugich wcale nie podobne.Z tego co wyczytałem to jest to ta sam roślina ale ktore wykorzystać w potrawie zielone czy żólte( moj znajomy Hindus z żóltych gotuje zupe) czy jest to objetne?

    • Nasiona fasolki mung sprzedawane mogą być całe – ze skórką, wtedy są to zielone kuleczki, albo bez skórki, wypolerowane i przepołowione – wtedy są koloru żółtego lub kremowego.
      Do przepisu używamy nasion ze skórką.

        • Tak, zielone – mogą być w całości lub przepołowione. Podobnie jest z urad dal, może występować jako czarne (ze skórką) lub kremowe (bez skórki) kulki, a może być również w postaci przepołowionej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Oceń przepis:/Rate recipe: