Parsowie to grupa etniczna wyznająca starożytną religię – zaratusztrianizm. Zaratusztrianie około VIII wieku przybyli na tereny Indii z podbitej przez Arabów Persji, uciekając przed prześladowaniami ze strony wyznających islam najeźdźców. Kilkutysięczna wspólnota znalazła schronienie początkowo na obszarze Gudżaratu. W czasach brytyjskiego panowania Parsowie uzyskali w Indiach spore wplywy. Szanowani przez Brytyjczyków dzięki swojej łatwości adaptacji do nowych trendów i brakowi ograniczeń kastowych, Parsowie chętnie współpracowali z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską i władzami kolonialnymi. Zajmowali się głównie handlem, transportem i usługami finansowymi.
Oryginalne i nieco szokujące są praktyki pogrzebowe wyznawców zaratusztrianizmu, nazywanych również czasem „czcicielami ognia”. Aby nie skazić czystej ziemi uważanymi za nieczyste szczątkami, pozostawiają oni swoich zmarłych na żer ptakom w specjalnie zbudowanych w tym celu „wieżach milczenia”.
Obecnie populację indyjskich Parsów szacuje się na okolo 60000 osób zamieszkujacych glównie Mumbaj.
Brązowy ryż, czyli ryż gotowany z dodatkiem korzennych przypraw i karmelu to danie bardzo charakterystyczne dla tradycyjnej kuchni parsyjskiej. Aromatyczny ryż z delikatnie słodką nutą jedzony jest często w towarzystwie mięsa w fasolowo-warzywnym sosie (dhansak) i pikantnej sałatki kachumber.
Oto przepis na wywodzący się z kuchni Parsów brązowy ryż:
- 2 szklanki ryżu basmati
- 1 łyżka cukru (najlepiej brązowego)
- 5 cm kawałek kory cynamonu
- 4-5 goździków
- 4-5 strączków zielonego kardamonu
- 4-5 ziaren czarnego pieprzu
- 1 gwiazdka anyżu
- 2 średnie cebule
- 2 łyżki klarowanego masła lub oleju
- 3.5 szklanki wody
- sól do smaku (około 1 łyżeczki)
- Cebulę kroimy w cienkie paski.
- Ryż płuczemy, zalewamy wodą, zostawiamy do namoczenia na około pół godziny.
- W garnku rozgrzewamy klarowane masło lub olej, wrzucamy cebulę. Podsmażamy na złoto. Zezłoconą cebulę wyjmujemy i odkładamy na później.
- Na pozostały w garnku tłuszcz wrzucamy przyprawy: cynamon, kardamon, anyż, goździki i pieprz, przyprawy smażymy przez chwilę, aż zaczną pachnieć.
- Dodajemy cukier, smażymy mieszając, aż cukier rozpuści się i zacznie pachnieć "karmelowo".
- Dodajemy połowę podsmażonej cebuli, odsączony z wody ryż, zalewamy wodą, solimy.
- Doprowadzamy do wrzenia, gotujemy na minimalnym ogniu przez 10 minut pod przykryciem.
- Wyłączamy ogień i, nie odkrywając, zostawiamy ryż jeszcze przez 10 minut, aby doszedł.
- Ugotowany ryż posypujemy resztą zezłoconej cebuli.
Smacznego!