Puszyste placuszki ryżowo-fasolowe (Idli)

Podziel się z innymi:

Obok naleśników dosa, puszyste placuszki nazywane idli są podstawowym daniem serwowanym na śniadanie w południowoindyjskich domach. Idli jedzone w zestawie z kokosowym bądź pomidorowym chutneyem i warzywnym sambarem stanowią kompletny pożywny wegetariański posiłek. Bazą wykorzystywaną zarówno w tych delikatnych gotowanych na parze plackach, jak i chrupiących dosach jest ciasto z mielonego ryżu i fasoli urad dal. Ryżowo-fasolową masę pozostawia się do przefermentowania, nabiera ona z czasem charakterystycznego kwaskowatego smaku. Częstą praktyką jest jednorazowe przygotowanie większej ilości ciasta i użycia go najpierw w części do wyrobu placuszków idli, a w dniu następnym wykorzystania bardziej „dojrzałej” (kwaśniejszej) pozostałości do usmażenia naleśników dosa.

Niejaką trudność stanowi prawidłowe przefermentowanie ryżowo-fasolowej masy. Proces, który w tropikalnym wilgotnym klimacie południa Indii zachodzi błyskawicznie, w naszych stosunkowo chłodnych domach może potrwać trochę dłużej. Tutaj podaję wskazówki na udaną fermentację w europejskich warunkach.

Do gotowania idli używa się metalowych tacek układanych piętrowo na specjalnym stojaku. Zestawy takich tacek można zamówić w internetowych sklepach zarówno w komplecie z garnkiem jak i bez.

tacki do idli

tacki do idli

Oto przepis na smakowite placuszki idli:

Puszyste placuszki ryżowe (Idli)
 
Składniki/Ingredients:
  • 2 szklanki ryżu (zwykły ryż o krótkich ziarnach - może być również parboiled)
  • pół szklanki łuskanej fasoli urad dal (ziarna nie powinny być przepołowione)
  • półtorej łyżeczki soli
  • pół łyżeczki nasion kozieradki
Przygotowanie/Preparation:
  1. Ryż kilkakrotnie przepłukujemy, zalewamy wodą i zostawiamy do namoczenia na 6-8 godzin.
  2. Urad dal również płuczemy, zalewamy wodą w oddzielnym naczyniu (woda powinna sięgać kilka cm powyżej fasoli), dodajemy nasiona kozieradki, zostawiamy do namoczenia.
  3. Namoczone składniki: ryż i fasolę urad dal blendujemy partiami (osobno) na gładką masę, dolewamy w miarę potrzeby wodę, w której moczył się urad dal, chcemy uzyskać konsystencję gęstego ciasta naleśnikowego. Urad dal powinien być zblendowany na gładko, w ryżu mogą pozostać wyczuwalne grudki.
  4. Masę przelewamy do dużego naczynia (w idealnym przypadku wskutek fermentacji powinna dwukrotnie zwiększyć objętość), dodajemy sól, mieszamy przez około minutę ręką.
  5. Przykrywamy ściereczką, pozostawiamy do przefermentowania w temperaturze powyżej 25 stopni.
  6. Kiedy ciasto się przefermentowało (powiększyło swoją objętość, na powierzchni widoczne są drobne bąbelki - może to trwać nawet 15-18 godzin), jest gotowe do robienia idli. Po takim czasie może troszkę zgęstnieć, dolewamy więc wody, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany.
  7. Do garnka, w którym będziemy gotować idli nalewamy niewielką ilość wody (do poziomu około 5 cm).
  8. Formy do idli smarujemy olejem.
  9. Do foremek wlewamy naszą masę, pozostawiamy trochę miejsca - placuszki powiększą swoją objętość podczas gotowania.
  10. Wodę doprowadzamy do wrzenia.
  11. Wkładamy stojak z tackami do garnka, nakładamy szczelną pokrywkę. Gotujemy na parze przez około 10-12 minut. Sprawdzamy wykałaczką, czy są gotowe - po nakłuciu patyczek powinien pozostać czysty.
  12. Tacki wyjmujemy z garnka, zostawiamy na 5 minut do ostygnięcia.
  13. Delikatnie wyjmujemy nasze placuszki z foremek, podważając dokoła łyżeczką.

Smacznego!

idli

Podziel się z innymi:

Komentarze

Puszyste placuszki ryżowo-fasolowe (Idli) — Brak komentarzy

  1. Nic dodac nic ujac. Ja przelewam 'ciasto’ do 3l sloja i zostawiam w kuchni. Jak zaczyna fermentowac robie idly and dosa i reszte wkaldam do lodowki. W lodowce jeszcze podrosnie ale na tackach jako idly juz nie. (osobiscie robie 2 czesci ryzu do 1 porcji urid dall, Moj Przyjaciel Hindus z poludnia Indii 🙂 wyzywa na mnie i mowi ze powinno byc prawie4 do jednego) Ale Kozieradka (fenugreek) koniecznie musi byc juz dodana podczas namacznia – ale tylko troszeczke (jak w przepisie powyzej) POLECAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Oceń przepis:/Rate recipe: