Jednym z przedstawicieli licznej rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), którego owoc jest powszechnie jedzony w Indiach jako warzywo, jest trukwa (inna polska nazwa tej rośliny to „gąbczak”). Angielska nazwa Ridge Gourd odnosi się do gatunku trukwy najbardziej rozpowszechnionego w kuchni indyjskiej – trukwy ostrokątnej Luffa acutangula, oprócz niej jako warzywo uprawiana jest również trukwa egipska (Luffa aegyptiaca).
Trukwa ostrokątna swą nazwę zawdzięcza kształtowi owoców, przypominających nieco duże ogórki, posiadających jednak na obwodzie dziesięć „grzbietów”. Jadalne są tylko młode, niedojrzałe jeszcze owoce, gdyż miąższ starszych staje się twardy i włóknisty. Wysuszone dojrzałe owoce trukwy stosowane są jako naturalne gąbki, a po sprasowaniu jako środek wypełniający i izolacyjny.
Owoce trukwy, nazywane również „chińską okrą”, jedzone są powszechnie w całej południowej Azji. Podaje się je na różne sposoby, najczęściej gotowane lub smażone. Chociaż nie zawierają zbyt wielu składników odżywczych (zawierają prawie 95% wody, nieco minerałów, witaminy C i witamin z grupy B), to stanowią cenne źródło błonnika pokarmowego, przez co regulują pracę jelit i są polecane w diecie odchudzającej. W tradycyjnej medycynie indyjskiej trukwie przypisuje się właściwości oczyszczające oraganizm, wspomagające pracę wątroby i regulujące poziom cukru. Warzywo jest również stosowane jako środek zapobiegający przedwczesnemu siwieniu włosów.