Szafranowy deser z jogurtu (Kesar Shrikhand)

Podziel się z innymi:

Deser nazywany shrikhand (po polsku śrikhand) wywodzi się z kuchni zachodnich obszarów Indii. Bardzo popularny jest szczególnie w stanach Gudżarat i Maharasztra, gdzie jedzony z chlebkami puri stanowi składnik tradycyjnego śniadania. Bazą do wykonania tego kremowego deseru jest chakka, czyli odsączony z wody jogurt (angielskie określenie na taki jogurt to hung curd). Świeży jogurt z krowiego mleka zawinięty w czystą szmatkę zostawia się powieszony na kilka godzin nad naczyniem, do którego ścieka płyn. Można także użyć sita i delikatnego obciążenia, podobnie jak przy produkcji twarogu.

Shrikhand podawany jest schłodzony. Deser może być wzbogacany poprzez dodanie do niego drobno pokruszonych orzechów lub suszonych owoców. Często spotykana jest również wersja zwana amrakhand, w której do odsączonego jogurtu dodawana jest pulpa z mango.

Zapraszam na wypróbowanie przepisu na smaczny i łatwy w przygotowaniu tradycyjny indyjski śrikhand.

Ponieważ sklepowe jogurty zawierają różne dodatki i substancje zagęszczające, trudno jest podać uniwersalny przepis z proporcjami odpowiednimi dla każdego typu produktu. Dlatego nasz deser przygotujemy tradycyjnie – z wytworzeniem jogurtu ze świeżego mleka. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, a domowy jogurt będzie na pewno smaczniejszy od kupionego w sklepie.

4.0 from 1 reviews
Szafranowy deser z jogurtu (Kesar Shrikhand)
 
Składniki/Ingredients:
 • 1 l pełnotłustego mleka do przygotowania jogurtu
 • 2 łyżki jogurtu naturalnego (z żywymi kulturami bakterii)
 • 4 łyżki drobnego cukru (może być cukier puder)
 • 2 łyżki mleka
 • szczypta szafranu
 • szczypta mielonego kardamonu
 • 1 łyżka drobno posiekanych pistacji
Przygotowanie/Preparation:
 1. Najpierw przygotowujemy domowy jogurt. Mleko podgrzewamy do temperatury ok. 45 stopni. Nie musimy mierzyć jej dokładnie - mleko ma być ciepłe ale nie gorące, zazwyczaj mówi się o "teście palca" - po zanurzeniu palca w mleku powinniśmy wytrzymać bez uczucia "parzenia" przez 10 sekund.
 2. Ciepłe mleko mieszamy z jogurtem. Tak zaszczepione kulturami bakterii jogurtowych mleko pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 6-8 godzin - na przykład pod kołdrą 🙂 (optymalna temperatura fermentacji to 43-45 stopni). Im dłuższy czas fermentacji, tym uzyskany jogurt będzie kwaśniejszy.
 3. Gotowy jogurt przekładamy na czystą szmatkę i wieszamy w lodówce nad naczyniem, do którego będzie ściekał płyn. Zostawiamy w lodówce na około 4 godziny. Ostatecznie powinniśmy otrzymać około 400-450 g gęstej kremowej masy.
 4. Do 2 łyżek ciepłego mleka dodajemy nitki szafranu, po około 5 minutach, kiedy mleko zabarwi się, dodajemy je do naszej masy jogurtowej. Dodajemy również cukier i kardamon, dokładnie mieszamy.
 5. Deser wkładamy na 2 godziny do lodówki.
 6. Podajemy posypany pokruszonymi pistacjami.

Smacznego!

kesar shrikhand

Uwaga: Warto wiedzieć, że berdzo popularny w Turcji i krajach Bliskiego Wschodu kremowy serek zwany labneh to właśnie nic innego jak odcedzany jogurt. 

Oczywiście deser możemy przygotować z gotowego sklepowego jogurtu, czasy odcedzania będą różnić się w zależności od gęstości produktu wyjściowego – w rezultacie powinniśmy otrzymać kremową masę o konsystencji twarożku do smarowania pieczywa.

Podziel się z innymi:

Komentarze

Szafranowy deser z jogurtu (Kesar Shrikhand) — 3 komentarze

 1. Czy musi być podany na zimno, czy mogę zrobić dużą porcję i zawieźć do szkoły na dzień indyjski?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Oceń przepis:/Rate recipe: