Rasam to jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni południa Indii. Jest to kwaśna, pikantna zupa przygotowywana zazwyczaj na bazie pomidorów i soku z tamaryndowca. W tradycyjniej kuchni południowoindyjskiej rasam serwowany jest jako drugie danie – następujące po sambarze. Może być podawany jako rzadki sos wykorzystywany do polania ugotowanego ryżu lub samodzielnie jako rozgrzewająca aromatyczna zupa.
Istnieje wiele wersji tej potrawy, różniących się użytymi składnikami w zależności od regionu i osobistych upodobań przygotowujących rasam kucharzy. Historycznie podstawą dania był tamarynd i czarny pieprz, a wśród mieszkających w Indiach Anglików zyskało ono popularność pod nazwą „pieprzowej wody” (Pepper Water) i stało się inspiracją dla zupy znanej w kuchni brytyjskiej jako mulligatawny.
Oto podstawowy przepis na rasam:
- kawałek pulpy tamaryndowej o wielkości piłeczki pingpongowej
- 2 dojrzałe pomidory
- 2 ząbki czosnku
- pół łyżeczki mielonego chili
- pół łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu
- 1 łyżeczka ziaren kminu rzymskiego
- pół łyżeczki ziaren kolendry
- kilka gałązek natki kolendry
- woda
- pół łyżeczki cukru
- sól do smaku (około 1 łyżeczki)
- 1 łyżeczka ziaren gorczycy
- ok. 10 listków curry
- pół łyżeczki ziaren pieprzu
- 2 suszone papryczki chili
- 2 łyżeczki oleju albo klarowanego masła
- szczypta asafetydy
- Tamarynd zalewamy dwiema szklankami ciepłej wody, zostawiamy na około pół godziny, po czym wyciskamy. Otrzymujemy w ten sposób kwaśną tamaryndową wodę. Pulpę wyrzucamy.
- Jedną łyżeczkę ziaren pieprzu, kmin rzymski i nasiona kolendry prażymy przez chwilę na patelni, po ostygnięciu mielemy na proszek.
- Pomidory zalewamy wrzątkiem, po około 2 minutach minutach obieramy je ze skóry i rozgniatamy widelcem. Możemy użyć również pomidorów z puszki.
- Rozgniecione pomidory wkładamy do garnka, zalewamy wodą tamaryndową, dolewamy 2 szklanki wody, dodajemy rozgnieciony czosnek, mieloną kurkumę i gotujemy przez około 5 minut.
- Dodajemy mieszankę uprażonych przypraw, mielone chili, sól i cukier.
- Przygotowujemy tzw. "tadkę", czyli podsmażone aromatyczne przyprawy:
- Rozgniatamy w moździerzu pół łyżeczki ziaren pieprzu (nie powinny być zmielone na proszek, a tylko pokruszone).
- Na patelni rozgrzewamy olej lub klarowane masło, wrzucamy ziarna gorczycy, listki curry, pieprz i asafetydę, smażymy przez chwilę.
- Podsmażone przyprawy dodajemy do garnka z rasamem, posypujemy posiekaną natką kolendry.
Smacznego!
Uwaga: Przyprawy, które w przepisie są prażone i mielone, tworzą wraz z mielonym chili tzw. Rasam Powder – przyprawę do rasam. Mieszanka taka jest powszechnie dostępna w handlu i w praktyce często stosowana przez kucharzy. Mieszankę taką można przygotować w większej ilości i wykorzystywać według potrzeb.
Do tradycyjnego rasam dodaje się często ugotowanego i rozgniecionego toor dal (około pół szklanki). Czasem również używa się wodę po jego gotowaniu – sam toor dal wykorzystuje się wówczas najczęściej do przygotowania warzywnego sambaru.
Kusi mnie ta zupa:-)
Zrobiłam i jestem zachwycona. Zupa jest pyszna, aromatyczna, chociaż pikantna, aż łzy mi leciały.. Gdyby jeszcze składniki były bardziej dostępne, to byłoby super. Dobrze, że mieszkam w Warszawie i mam tu swój ulubiony sklepik z żywnością z różnych stron świata, bo bez tego ani rusz.. Podobną zupę jadłam w Sulisławiu, jak byłam na warsztatach z jogi, nie pamiętam jak się nazywała, ale to też chyba była odmiana rasam.
Bardzo się cieszę, że smakowało 🙂
Czy jest możliwość użycia zamiast pulpy tamaryndowej pasty tamaryndowej? Jeżeli tak, to w jakich proporcjach? Dziękuję za pomoc.
Tak, wlaściwie to jest to samo. Pulpa tamaryndowa to sprasowane owoce wraz z nasionami sprzedawane w postaci bloków, trzeba je namoczyć przed użyciem. Pasta tamaryndowa jest produktem gotowym do zastosowania w daniu. Nie trzeba jej już moczyć, można rozprowadzić trochę wodą lub dodać bezpośrednio do potrawy. Sugeruję użyć trochę mniej, gdyż to już czysty produkt.
A można prosić o przepis na zupe z czerwonej soczewicy? 🙂